„Asi po 25 vypletených raketách som vedel, že je to dobre spravené. Dostať sa do toho trvá nejaký čas. Všetko treba zmerať, premyslieť. V začiatkoch to trvalo aj dlhšie, neboli na to automatické stroje. Teraz trvá vypletenie jednej rakety priemerne asi 25 - 30 minút,“ prezradil vypletač Emil Jančovič, ktorý sa venuje tejto práci cez 20 rokov. Stáva sa, že hráči a hráčky prinesú raketu aj krátko pred zápasom alebo počas neho, ale skúsený servismen vie bez problémov zvládnuť aj takúto výzvu. Viac o svojom zaujímavom a potrebnom jobe porozprával pre turnajový web www.empire-tour.sk.
Kedy ste vyplietli prvú raketu?
„Moje začiatky súviseli s tým, že obaja moji synovia Juraj aj Daniel hrávali tenis. V tom období bol problém s vypletaním rakiet. Keďže boli dvaja a prasknuté struny boli takmer na dennom poriadku, rozhodol som sa kúpiť si vlastný vypletací stroj. Tréner môjho syna mi ukázal postup. Začal som vypletať mojim synom a potom ma oslovili ďalší hráči klubu a aj rekreanti. Po čase som si kúpil kvalitnejší stroj a tak to išlo ďalej. Odvtedy uplynulo viac ako 20 rokov, v klube TC EMPIRE som už 10 rokov.“
Kedy ste si povedali pri rakete, že táto je už špičkovo pripravená? Ako sa menili stroje?
„Asi po 25 vypletených raketách som vedel, že je to dobre spravené. Dostať sa do toho trvá nejaký čas. Všetko treba zmerať, premyslieť. V začiatkoch to trvalo aj dlhšie, neboli na to automatické stroje. Teraz trvá vypletenie jednej rakety priemerne asi 25 - 30 minút. Technika ide dopredu. V súčasnosti sú nové, moderné stroje a je veľká možnosť výberu. Cena tých kvalitných sa pohybuje okolo 5000 až 7000 eur.“
Čo je najťažšia fáza výpletu?
„Najľahšia časť je robiť vodorovné struny. Ťažšie sú priečne struny, pričom musím dávať pozor na to aby som sa nepomýlil. Záleží mi na tom, aby boli všetci hráči spokojní, či už rekreant alebo profesionál. Nerobím rozdiely. Pri tejto práci sa nedá ponáhľať. Je však pravdou, že pri veľkých turnajoch je človek pod tlakom. Hráčka napríklad prinesie raketu o deviatej ráno a zápas má už o hodinu. Mám potom čo robiť, lebo okrem toho čakajú na servis ďalšie rakety.“
Stalo sa vám už, že ste nestihli pripraviť raketu na zápas?
„Napríklad mi minule priniesli raketu českej tenistky Lucie Havlíčkovej, ktorá hrala u nás v klube na 60-tisícovom turnaji. Potrebovala súrne vypliesť raketu, ale mal som v stroji inú. Keď je raketa v stroji, nemôžem prácu prerušiť. Musím ju dokončiť. Dohodli sme sa, že Lucii raketu pripravím, ale bude ju mať až počas zápasu. Stihla medzitým odohrať asi jeden, dva gemy a dostala novú. Bola spokojná.“
Koľkokrát za turnaj si nechá hráčka vymeniť výplet na rakete?
„Denne si nechávajú priemerne pripraviť 2-3 rakety, nájdu sa však aj hráčky, ktoré sem ku mne nechodia vôbec.
Prečo?
„Niekedy sa stane, že sem prídu a majú všetky rakety vypletené. Keď nepostúpia v súťaži do ďalších kôl, nepotrebujú servis.“
Stane sa, že tréner donesie za hráča raketu aj počas zápasu?
„Stáva sa to, buď ju prinesie tréner, niekedy aj rozhodca. Naposledy prišiel napríklad Akira Santillan, hráč z Austrálie. Ten potom jednu raketu po prehre v prvom kole rozbil o kurt (úsmev). Počas zápasu o to žiadala aj Rumunka Jaqueline Cristianová, ktorá v Trnave vyhrala turnaj.“
Santillan vám roztrieskanú raketu nechal. Od koho všetkého máte u seba takéto rakety?
„Mám ich od juniora Gliba Sekačova, aj od nášho bývalého klubového trénera Karola Becka. Ten ju tu nechal, keď odišiel trénovať Alexa Molčana. Mal s chlapcami v klube rozlúčkový tréning a ukázal im, ako sa lámu rakety (úsmev). Mám tu aj drevenú raketu, no tá je celá, nechávam si ju ako starožitnosť. Aby mladí hráči videli, aké rakety sa kedysi používali. Mal som tu aj ďalšie kusy, ale tie sú vystavené v Hoteli EMPIRE a v reštaurácii ako súčasti vydarených a pekných umeleckých diel.“
Čo vás na tejto práci baví najviac?
„Som už predsa len starší človek a táto práca je aj mojim koníčkom a takpovediac mi dobíja baterky. Keď sem prídem medzi mladých športovcov, nakopne ma to. A za tých 10 rokov, čo som v klube TC EMPIRE, som nemal jednu reklamáciu na svoju prácu, čomu som rád.“
Vy máte v miestnosti, kde pôsobíte v klube, aj mnohé fotky s hráčkami, ktoré tu boli. V EMPIRE Tennis Academy hrávali Daria Kasatkinová, Ons Jabeurová, Elina Svitolinová, Belinda Benčičová a mnoho ďalších...
„Najviac mi z nich prirástla k srdcu Belinda Benčičová. Vždy ma nechala pozdravovať a komunikujeme cez jej slovenského priateľa. Vždy si ku mne doniesla raketu s lístkom a kombinovala yonexový výplet s črevom. Vždy, keď dala lístok na recepciu hotela EMPIRE, nechala ma pozdravovať. Veľmi milá bola aj Tunisanka Ons Jabeurová, ale s ňou som pre jazykovú bariéru komunikoval menej. Belinda vie slovensky a dorozumel som sa aj s Kasatkinovou. Daria mi síce rozumela, ale rozprávať sa jej po slovensky nechcelo. Tieto tri tenistky boli top. Spomínam na ne najradšej. V kontakte som aj s trénerom Kazašky Jeleny Rybakinovej – Stefano Vukov v TC EMPIRE trénoval pred niekoľkými rokmi Terezu Mihalíkovú. Sľúbil, že ma prídu pozrieť do klubu. V dobrom spomínam aj na Aničku Blinkovovú alebo Luciu Hradeckú, ktorá k nám chodila hrať na ženské turnaje. Počas série turnajov EMPIRE Tennis Tour na mňa urobila dojem Eva Lysová, Nemka pôvodom z Ukrajiny. Viackrát sa pri mne zastavil jej otec a aj ona sa prišla poďakovať po zápasoch.“
Vy ste sa objavili aj vo videu EMPIRE Tennis Academy s Kasatkinovou, ktoré sme nakrúcali v klube. Prišla za vami a spomínali cukríky...
„V minulosti som mal vždy tu na stole u seba misku cukríkov. Vždy som kúpil kartón a vysypal som ich. Hráči, aj zahraniční, si z nich prišli často vziať. I za hrsť. A chodila ku mne takto aj Kasatkinová, preto to spomínala vo videu. Spomeniem, že Kasatkinová má urobenú raketu od Tecnifibre na mieru. Má tam aj svoje meno. Jeden kus mi nechala na pamiatku, za čo som jej vďačný.“
A čo sa týka Sloveniek?
„Veľmi milá je vždy Terezka Mihalíková, aj Karolína Schmiedlová. Existujú hráčky, ktoré prídu nielen poďakovať, ale dokonca vám dajú aj darček, podebatujú, pochvália prácu a podajú ruku. To je pre mňa odmena.“
Ako sú na tom vaše ruky a prsty? Trpia pri vypletaní?
„Brušká prstov sú, samozrejme, tvrdé. Pri turnajoch s dotáciou 60 000 USD som mal prsty popraskané do krvi. Musel som si to ošetrovať, ale treba ísť aj cez bolesť. Boli to dva turnaje za sebou, preto to bolo náročné. Ale potom sa všetko zahojilo.“
V máji sa hrá v TC EMPIRE najväčší ženský tenisový turnaj na Slovensku EMPIRE Tennis Academy Open 2023. Aký náročný pre vás bude?
„Na turnaj sa veľmi teším. Prídu aj hráčky, ktorých výkony som zatiaľ sledoval len na televíznej obrazovke. Je pre mňa česť vypletať rakety takýmto hráčkam. Budem robiť všetko pre to, aby boli hráčky s mojou prácou spokojné.“
Aké základné údaje potrebujete k vypleteniu rakety?
„Keď príde rekreačný hráč, poradím mu s tým. Niekedy nevie na koľko kíl to chce vypliesť. Poviem mu iba, nechajte to na mňa, spravím to tak, aby ste boli spokojný. Už mám na to odhad. No a profesionálni tenisti a tenistky samozrejme povedia svoje kilá a majú aj svoj výplet.“
Čo sa môže stať, ak niekto hrá s nevhodným výpletom?
„Zbadám to väčšinou vtedy, keď príde niekto ku mne a povie, že ho bolí ruka. Prvé, čo pozriem je druh výpletu. Sú vypletači, ktorí používajú tvrdý a hrubý výplet. Nevhodné výplety majú často aj malé deti, ktorým zvyknú rakety vypletať tréneri. Prišiel jeden pán, ktorý hovoril, že jeho dieťa nehrá dobre, bolí ho ruka. Tak som mu poradil, čo by bolo vhodné zmeniť. Na turnaji hral chlapec dobre a tak ma rodič poprosil, aby som mu to vysvetlil. Profesionálom sa to nestáva. Niekedy sa stane, že tréner počas zápasu pozoruje výmeny a zistí, že si má jeho zverenec zmeniť kilá. Sám od seba to nikdy nemením. Keď je treba, kreslím im na výplet aj značku rakety.“
Aké turnaje a hráčov rád sledujete v televízii?
„Pozriem si rád každý pekný zápas, ale mojim obľúbencom je Rafael Nadal. Dávam ho mladým tenistom za vzor, keďže neláme rakety, neháda sa s rozhodcami... je to profesionál. Často sledujem aj Benčičovú, Jabeurovú, Kasatkinovú. Belinda mi aj sľúbila, že mi vybaví vstup na nejaký veľký turnaj. Chcel by som to vidieť naživo a vidieť aj vypletačov pri práci.“