Za 10 rokov 1286 rakiet
Výplet rakety môže výrazne ovplyvniť výkon hráča či hráčky na turnaji a preto každé takéto špičkové podujatie potrebuje špičkového odborníka v tejto oblasti. V prípade EMPIRE Slovak Open je ním už od roku 2009 Šamorínčan Róbert Nagy, ktorý vie pripraviť raketu aj do šiestich minút, aj keď v takom prípade ide skôr o výnimky. Pri rozhovore o jeho práci sme sa však dozvedeli oveľa viac...
Odkedy spolupracujete s turnajom EMPIRE Slovak Open pri vypletaní rakiet a ako vznikla spolupráca?
„Spolupráca vznikla v roku 2009, čiže od prvého ročníka. Minulý rok som na ňom teda bol desiatykrát. Spolupráca vznikla tak, že som už predtým robil vypletača na mužskom ATP challengeri v Trnave, ktorý sa konal tiež na kurtoch TC EMPIRE a stretával som ľudí z klubu. Skúsili so mnou spoluprácu na prvom ročníku a vidíte, už je to jedenástykrát.“
Koľko rakiet ste odhadom vyplietli pre hráčky počas všetkých ročníkov? A koľko výpletu ste pri tom asi spotrebovali?
„Odhadovať nemusím, lebo si vediem presnú štatistiku z každého turnaja. Ku každej hráčke si vždy zapíšem typ rakety, typ výpletu, požadovanú tenziu, výslednú dynamickú tenziu a počet rakiet. Takže mám presné počty. Za 10 rokov to bolo 1286 rakiet na tomto turnaji. V priemere som použil 11 metrov výpletu na jednu raketu, čiže mojimi rukami a vypletacím strojom prešlo 12 860 m výpletu.“
Ako dlho trvá vypletanie jednej rakety a líši sa to od konkrétnej značky?
„Ak sa neponáhľam, vypletenie jednej rakety mi trvá okolo 15 minút. Okrem toho trvá asi 3 minúty vystrihnutie výpletu, 1 minútu potrebujem na vyčistenie rakety od antuky. Potom 2 minúty na navinutie nového gripu a zabalenie do pracovného obalu. Ak sa ponáhľam, viem urobiť raketu aj do 6 minút, ale to je nutné naozaj iba vo výnimočných prípadoch, keď hráč potrebuje súrne raketu na kurt, kde hrá.“
Dá sa povedať, že vypletanie je do istej miery vedou? Absolvujú sa k tomu školenia - napríklad k strojom, ktoré používate?
„Vypletanie ako také nie je veda. Je to monotónna činnosť, ktorú treba robiť podľa určitých pravidiel. Umenie a veda je rozumieť výpletom, ich vlastnostiam, súhre s technikou hráča, jeho požiadavkám a momentálnej výkonnosti. V kombinácii s technikami vyvažovania rakiet je to už väčšie umenie založené na skúsenostiach. Na vypletanie a servis rakiet sa robia školenia na európskej aj svetovej úrovni. ERSA je Európska asociácia vypletačov a tam sa za poplatok dajú urobiť rôzne úrovne certifikácie. Na stroje sa školenia nerobia. V podstate sú všetky rovnaké a líšia sa iba značkou a dizajnom. Ja pracujem od začiatku na stroji PRINCE NEOS 6000, ktorý by som nevymenil za nič. Precestoval so mnou celý svet a za 10 rokov ma ani raz nesklamal.“
Ako veľmi môže výplet ovplyvniť výkon hráča/hráčky? Koľko percent môže pridať/ubrať hráčovi z výkonu?
„Výplet, jeho typ, hrúbka, vlastnosti a spôsob napletenia výrazne ovplyvňujú raketu a, samozrejme, aj výkon hráča a hráčky. Skĺbiť všetko dokopy tak, aby to dalo hráčovi 100% podporu v jeho hre, je už naozaj umenie.“
Výplety so silnejším priemerom struny vydržia viac. Slabší priemer struny vydrží naopak menej, ale zase dodáva hre viac citu. Aké preferencie majú v tomto zväčša profesionálky?
„Hráčky a hráči na okruhoch ATP aj WTA používajú rôzne výplety. Vo väčšine závisí od toho, akú značku rakety hráč používa resp. akého má sponzora. A tiež od toho, aký typ hry preferuje, aký má cit. Profesionálky vo väčšine prípadov hrajú s výpletmi hrúbky 1,23-1,25. Ale áno, platí to, čo ste povedali. Čím tenší výplet, tým väčšia pružnosť a tiež komfort. Samozrejme, že na úkor trvácnosti výpletu.“
Vaša práca pôsobí trochu samotársky resp. pri vypletaní ste často vy a len raketa. Ako „zabíjate“ čas? Počúvate aj hudbu, aká je vaša obľúbená? Alebo radšej diskutujete s hráčmi?
„Pri vypletaní počúvam hudbu. Pomáha to udržiavať sa v mentálne pohode a v dobrej nálade. Keďže som sám muzikant a hrám na bicie nástroje a gitaru, tak počúvam zásadne koncerty. Zbožňujem muzikantov ako Bruce Springsteen, Joe Cocker, Sting, Paul McCartney, Phil Collins,... Počas dňa, keď hráčky alebo ich tréneri prichádzajú s raketami za mnou, tak s nimi, samozrejme, diskutujem. Na turnaji v Trnave je veľmi pozitívne to, že hráčky majú priamy kontakt s vypletačom a vedia s ním prebrať všetky potrebné detaily. A tiež sa porozprávať. Osobný kontakt a dôvera medzi vypletačom a tenistkou je alfa a omega dobrej spolupráce. Musím povedať, že turnaj v Trnave je v tomto smere naozaj špecifický a aj tenistky to veľmi oceňujú.“
Vypletáte rakety ženám, ale aj mužom. Je pri tomto nejaký zásadný rozdiel? Napr. v dĺžke, náročnosti vypletania atď...
„Pri vypletaní mužom a ženám nie je zásadný rozdiel. Výrazný rozdiel je však v množstve rakiet. Na rovnako obsadenom turnaji u mužov je cca 220 rakiet za turnaj a na rovnakom turnaji žien cca 130 rakiet. Spotreba je u mužov väčšia.“
Ktorým najväčším hviezdam svetového tenisu, či už bývalým alebo súčasným ste vypletali rakety? Kto na vás zanechal najlepší dojem?
„Zo svetovej špičky som okrem Federera vypletal alebo vyvažoval rakety skoro všetkým hráčom. Mám za sebou za 15 rokov cca 250 turnajov ATP, WTA a ITF a za tú dobu som mal tú česť sa stretnúť s mnohými tenistami a tenistkami. Z mnohými z nich mám veľmi priateľský vzťah. Dobre si rozumiem hlavne s mladou generáciou - Čoričom, Kyrgiosom, Medvedevom, Zverevom, keďže hrávali so synom Oliverom v mládežníckych kategóriách a zažili sme na turnajoch veľa srandy. Ale najväčší dojem vo mne zanechal Ivan Lendl na exhibícii v Bratislave a Borg na exhibícii v Budapešti.“
Ako ste sa dostali k vypletaniu? Na akej úrovni ste predtým hrávali tenis a kde ste začínali s tenisom?
„K vypletaniu som sa dostal už dávno, keď som si rakety vypletal ešte pre seba ako chlapec. So šidlom a s drevom potiahnutým hadicou. Naplno som sa tomu začal venovať, keď som pripravoval rakety synovi. Tenis som hrával od svojich 10 rokov. Ako samouk. Raz som sa dostal na majstrovstvá Slovenska ako dorastenec a hral som dva roky za domáci klub v Šamoríne prvú ligu. Takže nič moc ako hráč, ale tenisom som žil a ako vidíte, aj som pri ňom ostal.“
Čomu sa venujete okrem vypletenia rakiet? Máte e-shop, zahráte si tenis...
„Mám svoj e-shop a zastupujem rôzne značky z oblasti tenisu. Dovážam nahrávacie stroje LOBSTER, vypletacie stroje PROSTRINGER , výplety SOLINCO, TOPSPIN, ISOSPEED a KLIP, ale aj oblečenie značky BIDI BADU , lopty BALLS UNLIMITED a všetko, čo je potrebné pre tenis vrátane tréningových pomôcok. Som už 10 rokov oficiálnym dodávateľom oblečenia pre Slovenský tenisový zväz. Na www.ttk.sk sa dá na tenis nájsť všetko.“
Venujete sa aj svojej záľube - turistike, chodievate na výlety aj so svojím psom... Na aký trip, ktorý ste už absolvovali, ste špeciálne hrdý?
„Turistika a rybolov sú mojimi veľkými záľubami. A odkedy mám psa Connora, tak sa venujem hlavne turistike. Je veľmi šikovný a aktívny a miluje lozenie po horách. Na Slovensku máme nádhernú prírodu plnú krásnych zákutí. Preliezli sme spolu celé Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľkú aj Malú Fatru, Karpaty... Ale najviac som hrdý na pochod cestou SNP, teda z Dukly na Devín. Je to pešia túra naprieč Slovenskom v dĺžke skoro 800 km s 30 kg batohom so sebou. Trvá približne 30 dní. Minulý rok sme prešli prvú polovicu, ale kvôli zlému počasiu sme to museli skončiť. Išlo doslova o život. Tento rok je v pláne to dokončiť.“
Váš syn Oliver bol rebríčku ETA do 14 rokov v máji 2010 druhý v Európe, rok zakončil ako európska šestka. Hrával aj za klub TC EMPIRE Trnava, pred tromi rokmi bol sparing Svitolinovej. Čomu sa venuje teraz?
„Oliver sa venuje aj naďalej tenisu. Trénuje hráčov a hráčky a držím mu palce v jeho napredovaní.“
Určite ste tenisový fanúšik. Koho zápasy a prečo radi sledujete?
„Som tenisový fanúšik som a rád si pozriem tenisové zápasy. Na turnajoch skôr v posledných dňoch si ich občas pozriem aj na živo. A na koho sa pozerám rád? Mám rád tenis Monfilsa a Kyrgiosa. Nikdy neviete. čo sa bude diať.. Ale, samozrejme, pozerať sa na Federera a jeho zápasy je lahôdka.“